پژوهش در حوزه دامپزشکی؛ تبدیل علم به ثروت

Print pagePDF pageEmail page

گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در دانشکده دامپزشکی مشهد برگزار گردید

در این گرامیداشت کارشناس مطالعات و بررسی بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی به نمایندگی از این اداره کل به ایراد سخنرانی با موضوع “پژوهش در حوزه دامپزشکی؛ تبدیل علم به ثروت” پرداخت.
کارشناس مطالعات و بررسی بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: بیان جایگاه پژوهش در حوزه دامپزشکی، تأکید بر ضرورت تداوم هماهنگی و ارتباط بین بخشی، هم افزایی های علمی، عملی و تحقیقاتی،طرح عناوین و زمینه هایی برای انجام کارهای پژوهشی از مهمترین اهدافی است که این همایش دنبال می کند.
دکترعلی اوجاقی ضمن اشاره به عنوان هفته پژوهش با محوریت پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری؛ زیر بنای اقتصاد مقاومتی،افزود: مقوله پژوهش در قلمرو دانش و حرفه دامپزشکی را از دیدگاههای مختلف می توان مورد بحث و بررسی قرار داد. آنچه لازمه ورود به این بحث می باشد، پرداختن مقدماتی به شناخت دانش و حرفه دامپزشکی در جهان امروز است.
وی افزود: امروزه دامپزشکی غیر از رسالت اعتلای بهداشتی هر جامعه پیشرفته، در ابعاد گوناگون می تواند متعاقب پژوهش های بنیادی و کاربردی در تولید ثروت جامعه نیز نقش و رسالت خود را به نحو احسن ایفا نماید.
دکتراوجاقی تصریح کرد: حفظ سرمایه های حیاتی میلیاردی طیور و آبزیان کشور مدیون پژوهش‌های دامپزشکی است که ماحصل آن بر می گردد به تولید واکسن های نو ترکیب امروزی که تحولی اساسی در تولید ثروت دام و طیور کشور ایجاد کرده است.
وی بیان کرد: در آینده نزدیک نه تنها از لحاظ نیاز کشور به تولید واکسن خود کفا خواهیم شد، امکان صادرات واکسن نیز در پرتوی پژوهش های دامپزشکی روز افزون خواهد شد و از این حیث تولید ثروت در حوزه دامپزشکی محسوس تر خواهد شد.
کارشناس مطالعات و بررسی بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی اظهار داشت:
واکسن های انسانی که برای پیشگیری از بیماریهای انسان توسط دامپزشکان ساخته می شود خود اقدام بسیار مهمی در تامین بهداشت عمومی به شمار می رود که از یک سو از بیمار شدن انسانها جلوگیری کرده و از سوی دیگر این امکان را فراهم می نماید تا نیروی انسانی متخصص بتواند در قلمرو تولید کشور از جمله صنعت، خدمات، کشاورزی و دامی به ویژه تولید محصولات زراعی و فرآورده‌های دامی نقش اساسی ایفا کند.
وی پیرامون نقش دامپزشکی و اهمیت پژوهش های علمی و کاربردی دامپزشکی در تولید ثروت جوامع مختلف خاطرنشان کرد: نقش پژوهش های دامپزشکی در تولیدات گوشت قرمز، تولید تخم مرغ و گوشت ماکیان و سایر پرندگانی که مصرف گوشت آنها اخیرا در کشور ما مطرح شده است، نظیر گوشت کبک، بلدرچین، شتر مرغ، تولید خوراک دام های گوشتخوار، علفخوار و حتی همه چیز خوار، پیشگیری و مهار بیماریهای دامی نوپدید، بازپدید و بومی، مهار بیماریهای ماهی و سایر آبزیان بر هیچ کس پوشیده نیست.
دکتر علی اوجاقی افزود: پژوهش در زمینه تولید داروها و مکمل های مورد نیاز آبزیان و پژوهش در زمینه بهداشت مواد غذایی با منشاء دامی و توسعه کارخانه های فرآوردههای دام و طیور و آبزیان، تولید مواد آزمایشگاهی، مهار بیماریهای زنبور عسل به ویژه ازطریق تولید عسل اورگانیک، و همچنین نقش پژوهش های دامپزشکی در پیشگیری، مهار و مبارزه با بیماریهای کرم ابریشم و زنبور عسل و سایر حشرات نفیر که روز به روز بهتر شناخته می شوند؛ موجب رونق اقتصادی شده است.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.