سومین سمینار هسته فلسفه پژوهش در دانشگاه

Print pagePDF pageEmail page

سومین سمینار هسته‎ی پژوهشی فلسفه‎ی علم در دانشگاه فردوسی مشهد

کار علم در زمان های دور با دانشمندانی شروع شد که جداگانه و بر اساس علائق شخصی به تنهایی درآزمایشگاه یا در منزل شخصی سرگرم پژوهش بودند و راه پر افت و خیزی را پیمودند. امروزه علم در چارچوب دانشگاه، آزمایشگاه های مجهز و بزرگ و مراکز صنعتی به نهادی تبدیل شده است که از خود اعتباری مستقل دارد، بودجه ی کلانی را جذب می کند و با سایر نهادهای اجتماعی داد و ستد دارد. بین جامعه ( از مردم عادی گرفته تا سیاستمداران و نخبگان) و نهاد علم انتظارات متقابل وجود دارد. به زبان ساده وظیفه ای که به این نهاد و اختصاصا در این جا دانشگاه واگذار شده است، تحقیق برای پرده برداشتن از اسرار جهان در امور محض و رسیدن به پیش بینی و قانونمندی و ساخت ابزار در امور کاربردی است و دانشمندان به عنوان یک صنف این مسئولیت اجتماعی را به دوش می کشند.

علم به صورت جنبش خود جوش دانشمندان شروع شد. وقتی جنبشی اولیه به نهادی جا افتاده تبدیل می شود تنه ی سنگینی پیدا می کند که هدایت آن نیازمند سیاستگزاری کلان و درازمدت است. همان طور که دانشمندان اکیدا به اندازه گیری امور عالم تاکید می ورزند، ارزیابی فعالیت علمی در قاموس آموزش و پژوهش نیز ضروری است و دانشگاه نیز از این موضوع مستثنی نیست.

امروزه صنف دانشمندان در دانشگاه های ایران به نوعی نگران مواردی از بروز غفلت در انتشارات و گزارش نتایج کارهای پژوهشی هستند. حتی با فرض این که این مواردِ تغافل مسئله ای عَرَضی است، باید مسئولانه در رفع آن کوشید. بدیهی است همواره سیاست های آموزشی و پژوهشی دانشگاه ها و معیارهای پیمایش فعالیت دانشمندان نیازمند بازبینی است.

در پاسخ به این نگرانی هسته ی پژوهشی فلسفه علم دانشگاه فردوسی مشهد مصمم شد سومین سمینار فلسفه ی علم در دانشگاه فردوسی مشهد را در دوم اسفند ماه جاری با محوریت وضعیت علم در ایران برگزار کند. نام سخنرانان و عناوین سخنرانی‎ها در جدول زیر آمده است و پس از آن میزگردی با حضور سخنرانان (و در صورت امکان مسئولین دانشگاه) به صورت پرسش و پاسخ برگزار خواهد شد تا اعضای هیات علمی نیز بتوانند دیدگاه ها و احیاناً نگرانی های خود را مطرح کنند.

پوستری که بارمعنایی این همایش را حمل می کند، فعالیت علمی را به صورت قطاری مجسم کرده که هر یک از دیسیپلین های دانشگاهی در واگنی قرار گرفته اند. قطار به سمت خورشید حقیقت حرکت می کند ولی در دور دست گسستی احتمالی در مسیر ریل دیده می شود که می تواند ناشی از خطای دید باشد یا این که واقعا ریل را باید تعمیر کرد. نگرانی در چشمان خورشید حقیقت نیز دیده می شود که ناخودآگاه دست هایش را برای حمایت حائل کرده است. با الهام از نقاشی “حافظه ی پایدار” سالوادور دالی، ساعتی در حال ذوب روی یکی از واگن ها است و نماد دغدغه ی دانشمندان برای القای پایدار دقت در امور علمی و اخلاق پژوهشی در حافظه ی دانشجوی مشتاق پیوستن به قطار علم و نسل پس از خود!

هسته ی پژوهشی فلسفه‎ی علم مشتاقانه از شما دانشمند گرامی دعوت می‎نماید دراین همایش که در دوم اسفند 1395 در ساعت 8:30-12 دردانشکده‎ی علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود، شرکت فرمایید.

کامران شریفی

دبیر سومین همایش هسته ی پژوهشی فلسفه ی علم در دانشگاه فردوسی مشهد

دکتر شاپور اعتماد: تاملاتی در بابت گسست ها و گسل های نظام دانشگاهی در ایران و جهان

دکتر خسرو باقری: علم و عالم در دام صورت گرایی

دکتر حسین حاجی ابوالحسن: بررسی کیفیت مقاله های پژوهشی کشور

دکتر جمشید درویش: چالش های آموزش مبانی علم در ایران

دوم اسفند ماه 1395، ساعت 8:30-12، دانشکده علوم

 

برای اطلاعات به روز، به کانال تلگرامی هسته ی پژوهشی فلسفه علم دانشگاه فردوسی مشهد از لینک زیر بپیوندید:

https://telegram.me/PHISCIFUM

 

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.