17 home remedies for blocked nose or stuffy nose هفده داروی خانگی برای رفع گرفتگی و انسداد بینی

Print pagePDF pageEmail page

هفده درمان خانگی برای رفع گرفتگی و انسداد بینی

             گرفتگی بینی اصطلاحی است که برای مشکل احتقان بینی استفاده می شود. در صورت عدم درمان در مراحل اولیه می تواند منجر به مشکلات سینوسی و یا حتی انسداد بینی و سایر مشکلات جدی تر گردد.

            علت گرفتگی بینی می تواند ویروسی، افزایش غشای مخاط بینی، واکنش های حساسیتی(آلرژیک) و یا سایر مواردی باشد که عدم درمان به موقع آن باعث بروز ناراحتی های زیادی در فرد مبتلا می گردد.

         تقویت سیستم ایمنی با ویتامین ها و گیاهان دارویی : برخی مطالعات نشان می دهد که علیرغم عدم تاثیر مستقیم ویتامین   بر روی احتقان بینی، این ویتامین در مدت زمان سرما خوردگی و همچنین کاهش شدت علایم بالینی بیماری موثر می باشد. بنابراین هرچند مصرف بیش از حد ویتامینC  در بهبود گرفتگی و احتقان ناشی از سرما خوردگی ها کمک کننده می باشد، بر روی احتقان آلرژیک تاثیر چندانی ندارد.

              مصرف مایعات گرم : مایعات گرم باعث بهبود گرفتگی بینی، جلوگیری از کم آبی بدن و باعث التیام التهاب موجود در غشای بینی و گلو می شود. بنابراین در زمان بیخوابی ناشی از احتقان بینی، عرق داغ خرما را به عنوان درمانی قدیمی امتحان کنید.

            استفاده از دستگاه بخورمرطوب : ابتلا به سرما خوردگی یا آنفلوآنزا باعث خشکی یا بی آب شدن بدن می گردد بنابراین اغلب افراد برای بهبود احتقان سینوس ها از دستگاه بخور استفاده می کنند. دستگاه های تولید رطوبت با افزایش رطوبت محیط کمک به کاهش موکوس در بینی در نتیجه بهبود احتقان بینی می شود.

            سیر : سیر به عنوان یک ماده ضد ویروس طبیعی در درمان عفونت های ویروسی مانند سرما خوردگی و آنفلوآنزا عمل می کند. سیر خام با داشتن مزه و طعمی تند و تیز باعث افزایش ترشحات، کمک به تخلیه مجاری بینی و بهبود تنفس می گردد. همچنین در صورت مصرف منظم قادر است باعث تقویت سیستم ایمنی گردد.

                زنجبیل : مصرف زنجبیل رنده شده تازه (یک قاشق چایخوری) با یک لیوان آب گرم می تواند باعث تسکین مشکلات ناشی از گرفتگی بینی گردد. مصرف چای تهیه شده از زنجبیل، آبلیمو و عسل  نیز ثمربخش است.

              سرکه سیب : در صورت مصرف مستقیم سرکه سیب بدون افزودن طمع دهنده ها با کاهش سریع موکوس بینی و افزایش تخلیه سینوس، باعث بهبود گرفتگی بینی می شود. بنابراین سرکه سیب در تمیز کردن مجاری تنفسی برای تسهیل در تنفس کمک کننده است.

            آب گوجه فرنگی: گوجه فرنگی غنی از ویتامین  C  است و سبب حمایت سیستم ایمنی و به دنبال آن باز شدن سینوس ها از طریق حرکت موکوس و باعث کاهش التهاب عروق خونی می گردد.

               دم نوش گیاهی : مصرف چای تهیه شده از گیاهان مختلف مانند بابونه، نعنا و توت سیاه می تواند تسکین دهنده مشکل گرفتگی بینی باشد. مصرف چای تهیه شده با استفاده از زنجبیل و برگ رزماری باعث درمان مشکل گرفتگی بینی می شود.

             سوپ داغ : از آنجا که سوپ مرغ داغ التیام دهنده  علایم بالینی سرما خوردگی است، بهترین درمان برای گرفتگی بینی است. همچنین مصرف سوپ سبزیجات باعث بهبود سریع می گردد.

            افشانه(اسپری) بینی سالین: اسپری بینی سالین را استفاده کنید یا اینکه با آب نمک بینی خود را شستشو دهید. شستشو با آب نمک انسداد بینی را برطرف کرده، ضمن این که به همین صورت ذرات عفونی و اجسام میکروسکپی را نیز خارج می سازد.

           مصرف بیشتر مایعات: برای برطرف شدن احتقان، مایعات زیاد مصرف کنید. مصرف آب یا آبمیوه از بی آب شدن بدن جلوگیری کرده، گلو را مرطوب نگه می دارد. باید روزانه 8 تا 10 لیوان آب مصرف کرد که می تواند شامل آب، چای گیاهی، و آبمیوه باشد. مصرف کولا، قهوه و سایر نوشیندیهای کافیین دار را محدود کرده زیرا مانند دیورتیک(ادرار آور) عمل کرده، با از دست دادن آب بدن باعث دهیدره شدن می شود.

           پیاز: پیازی را پوست کرده،  برش بزنید و برای 4 تا 5 دقیقه بو کنید. این عمل باعث تمیز شدن بینی و بهبود گرفتگی بینی می شود.

          فلفل: فلفل راه حلی بسیار فوق العاده در برطرف کردن گرفتگی بینی است. یک قاشق چایخوری فلفل سیاه همراه یک قاشق غذاخوری نکتار را در لیوانی بریزید. آب جوش به آن بیافزایید و حدود 15دقیقه کنار بگذارید. سپس هم بزنید. این مخلوط آماده شده را بنوشید تا گرفتگی بینی تان برطرف شود.

            غذاهای پر ادویه: در زمانی که از گرفتگی بینی رنج می برید، مصرف غذاهای ادویه دار شامل فلفل قرمز، پیاز، زنجبیل و سیر را افزایش دهید. این غذاهای باعث افزایش حرکت موکوس در مجاری تنفسی و بهبود گرفتگی بینی می شوند.

         روغن اکالیپتوس : این روغن از موثر ترین درمان های خانگی برای رهایی از گرفتگی بینی است. چند قطره از آن را روی دستمال ریخته و بوی آن را استشمام کنید. همچنین می توان مقداری از آن را روی بالش ریخته تا از مزایای آن در هنگام خواب هم بهره مند شوید.

            عسل : مصرف منظم عسل به میزان 2 قاشق چایخوری می تواند مشکل گرفتگی بینی را حل کند. برای نتیجه بهتر، با یک لیوان آب گرم نوشیده شود. همچنین مصرف عسل با شیر نیز می تواند مشکل گرفتگی بینی را حل نماید.

           لیمو : می توان با استشمام محلولی که از آبلیمو ( دو قاشق چایخوری)، پودر فلفل سیاه (4/1 قاشق چایخوری ) و نمک(5/1 قاشق چایخوری)، علایم گرفتگی بینی را برطرف کرد.

         مترجم: خانم دکتر شیرین رضایی؛ کارشناس اداره برنامه و بودجه- اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی

       ویراستار: دکتر علی اوجاقی؛ کارشناس مسئول مطالعات و بررسی بیماریهای دامی- اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی

 

Source:www.healthy-holistic-living.com
Original article posted on NaturalNews.com

3 Comments

  1. vahidpoorrazzaghi March 15, 2015
    • Dr.Ojaghi March 16, 2015
      • Dr.Ojaghi March 25, 2015

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Positive SSL